Zpět na články

Zemřel král komiksů, spoluzakladatel Marvelu a duchovní otec superhrdinů, Stan Lee.

Stan Lee, který během svého života vytvořil superhrdinské příběhy, známé po celém světě, zemřel ve věku 95 let. Za svůj "život" mu vděčí superhrdinové, jakými jsou Spider-Man, X-Men, Iron Man, Hulk, Thor, Daredevil, Doctor Strange a mnoho dalších. Všechny hrdiny pak propletl v jedinečném fiktivním světě Marvel. Vytvořil superhrdinské týmy jako Avangers nebo Fantastická čtyřka.

Stan Lee Stan Lee, zdroj: Profimedia.cz

Stan Lee byl americký komiksový scenárista, redaktor, herec, producent, a bývalý prezident a předseda společnosti Marvel Comics. Narodil se v roce 1922 v New Yorku.

Většinu superhrdinů vytvořil společně s umělci Jackem Kirbym a Stevem Ditkem. Díky svým komiksům rozšířil tehdy malou společnost Marvel Comics na gigant, jehož roční obrat se počítá ve stovkách miliónů amerických dolarů.

Lee chtěl původně psát romány. Během války získal první zkušenosti s komiksy. Do první komiksové ligy se dostal díky Fantastické čtyřce, kterou vymyslel, aby mohla konkurovat Lize spravedlivých od DC Comics.

Po obrovském úspěchu Fantastické čtyřky dostal Stan Lee volnou ruku, díky čemuž vytvořil ty nejznámější superhrdiny, bez kterých si fanoušci dnešní svět nedokáží představit.

V roce 1981 odjel do Kalifornie, kde měl za úkol vytvořit filmovou divizi Marvel.

Lee se objevuje v cameo rolích takřka všech filmů, které byly vytvořeny na motivy jeho komiksů. V cameo roli se objevil také v seriálu Simpsonovi. Sám sebe si zahrál také v 1 epizodě seriálu Teorie velkého třesku, nazvané Kauza Excelsior.

Stan Lee zemřel 12. listopadu 2018 ve věku 95 let na následky dlouhodobých zdravotních problémů.

Tagy: úmrtí Marvel superhrdinové

Zdroj: vlastní

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články