Zpět na články

Génius v pozadí: 7 nejlepších songů Rogera Waterse

Britský rockový zpěvák a skladatel Roger Waters poctil v pátek 27.4. svou přítomností Prahu. Někdejší muzikant legendární kapely Pink Floyd patří mezi jedny z nejvýznamnějších hlasů druhé poloviny století – připomeňte si, o čem všem ve své sólové kariéře zpíval a jak.

zdroj: Profimedia.cz

7) The Bravery of Being Out of Range

I když má The Bravery of Being Out of Range z alba Amused to Death z roku 1992 nářezový kytarový doprovod Jeffa Becka, a zabývá se válkou, oslavu patriotismu by tu našel málokdo. Song vypichuje éru vzdálených konfliktů vedených na dálku – a pro mnohé zastánce tak z relativního bezpečí. Dnes v éře dronů je tak hlavní poselství ještě hlasitější než zpátky na počátku 90. let.

6) The Powers That Be

Protiválečná rétorika sedí k Watersovi jako zadek na hrnec, a ukazuje to i další song vyzývající k odporu proti byrokratům volajícím po konfliktu. U Floydího muzikanta by ostatně jiná než právě podobná message nejspíše náležitě překvapila.

5) Smell the Roses

Po čtvrtstoletí od Amused to Death se Waters loni vrátil na scénu politicky nabitým albem Is This The Life We Really Want? Jeho sond Smell the Roses svou kytarovou melodií ke klasice "Flojdů" Pigs, zároveň ale svými apokalyptickými motivy brnká na moderní strach z kolapsu společnosti.

4) What God Wants, Part 1

Válka však není jediné téma, které Waters svým písničkářstvím popichuje. What God Wants, Part 1 z roku 1992 si podobně vzal na paškál masové náboženství. Opět tu v roli kytaristy vystupuje Jeff Beck a recept na kvalitní song je opět vyšperkován netradičním přístupem – tentokrát podobností s americkými církevními prozpěvy.

3) 5:06 AM: Every Strangers' Eyes

Kdyby byl Jan Nedvěd při psaní svého Podvodu Rogerem Watersem, možná by bylo výsledkem právě cosi jako 5:06 AM: Every Strangers' Eyes. Song, z něhož přímo tepe krize středního věku a introspekce realizovaná nad ránem kdesi na temné dálnici, míří na myšlenky, které má občas snad každý z nás…

2) Watching TV

Podobně jako Bravery reje i Watching TV do dalšího tématu, které je dnes zřejmě aktuálnější než v době vzniku v roce 1992. Watching TV se totiž zaobírá tématem násilí v televizi – spolu se sborem ve spolupráci s Donem HenleyemEagles přitom původně vznikl především jako reflexe událostí z revolučního roku 1989.

1) Three Wishes

Kdyby se vám zjevil džin, jaká tři přání byste po něm chtěli? Zajímavou variaci na věčnou otázku představil Waters v roce 1993 v songu Three Wishes - jako třikrát rozvedený muž namísto mrzkých osobních požadavků do songu vepsal přání o míru na Blízkém východě a podobné "srandy". Je to možná podobná pohádka, jako tři přání samotná - ale právě tenhle sympatický idealismus je zkrátka páteří Watersovy tvorby.

Tagy: zpevaci

Zdroj: Vlastní

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články